(3kB) o związku zarząd kontakt artysci plenery galeria konkursy aktualności


Jerzy Filip SztukaUrodził się 22.10.1943 roku w Czestochowie.
Tutaj ukończył Liceum Plastyczne w roku 1962.
W latach 1962 – 68 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rzeźbę, malarstwo i grafikę, kończąc studia z wyróżnieniem na Wydziale Form Przemysłowych.

Po ukończeniu studiów otrzymał pierwwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na medal: Internationale Concorso de la Medaille w Arezzo we Włoszech w r.1969.Przez wiale lat brał regularnie udział w licznych wystawach i konkursach zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Regularnie uczestniczył w Biennale Internazionale Dantesca w Ravennie. W latach 1971 – 1980 wielokrotnie w Bienal Internacional del Deporte en las Bellas Artes w Barcelonie i Madrycie.

Za swoje medale otrzymywał znaczące nagrody i liczne wyróżnienia – m.in. medal UNO a ERRE w 1970, medale im. Dantego w Ravennie w 1975 i 1985, nagrodę specjalną FIDEM w Budapeszcie w 1994.
Będąc członkiem światowej Federacji Medalierów FIDEM brał regularnie udział w wystawach medalierstwa światowego towarzyszących odbywającym się co dwa lata kongresom FIDEM. W 1996 podczas kongresu w Neuchatel (Szwajcaria) prezentował też swoje prace na wystawie indywidualnej i wyrózniony został okolicznościowym medalem FIDEM. W 2005 r. otrzymał we Wrocławiu medal 40-lecia Muzeum Sztuki Medalierskiej.

Od początku rysunek i rzeźba zajmują główne miejsce w jego pracy twórczej (zwłaszcza małe formy rzeźbiarskie i rzeźba kameralna), choć malarstwo i grafika warsztatowa również obecna jest w jego twórczości..

Za pracę w tych wszystkich dziedzinach uzyskiwał liczne wyróżnienia i nagrody.
Swoje prace prezentował na 34 wystawach indywidualnych i ponad 240 zbiorowych. Z okazji 20 – lecia swojej pracy twórczej zrealizował dużą wystawę indywidualną w Bonifatiushaus w Fuldzie (Niemcy) natomiast 30 – lecie uczcił trzema wystawami symultanicznymi w Hafnarfjordur (Islandia), Reinbach (Austria) i w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Jego prace znajdują się w kolekcjach licznych galerii i muzeów w Polsce i na świecie : m.in. w Bonn, Chicago, w Fuldzie, Hafnarfjordur, w Krakowie, Montecatini, w Montrealu, Poznaniu, Ravennie, Strassburgu, Warszawie,Wrocławiu, w Częstochowie, jak również w zbiorach prywatnych w Austrii, Belgii, Francji, Islandii, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, we Włoszech oraz w Polsce.

Długoletni pedagog sztuki i dydaktyk. Organizował Instytut Wychowania Artystycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie: Akademia J.Długosza) w Częstochowie i był jego pierwszym dyrektorem. W 2002 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, a za osiągnięcia artystyczne Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

Kontakt: – kom .509 561 381
– e–mail: ratan44@prokonto.pl
www.jerzysztuka.com


( reprodukcja)
[powrót]
(4kB)